1. Začátek
Málokomu z nás se poštěstí narodit se a prožít celý život na tom samém místě a mezitím založit firmu, která se z malé vsi rozletí do celého světa. Jiří F. Grund takové štěstí měl. Nápad na výrobek, který dal celému podnikání směr, se přitom zrodil v hlavě paní Grundové.
Od látky k lásce a od lásky k látce
Krkonoše a textil vždycky tvořily silné spojení. Rodiče Jiřího F. Grunda byli jednou z pěti českých rodin, které v Mladých Bukách zakořenily. Během války došlo k jejich vysídlení, ovšem po jejím skončení, pár let před Jiřího narozením, se rodina vrátila zpět.
Příběh lásky Jiřího F. Grunda a jeho budoucí ženy Gražyny se začal psát na liberecké textilní škole. Od té chvíle kráčeli životem společně, bok po boku, i přes všechny překážky, které přinesla doba. Během let komunismu vychovali dva syny a snili o tom, že jednou vytvoří něco vlastního. Když pak padl režim, rozhodli se podnikat – nejlépe v textilním oboru, který oba milovali. Zatím však netušili, s jakým konkrétním produktem.
Nápad na podnikání dostala Gražyna Grundová při listování německými katalogy. Našla v nich nádherné barevné předložky do koupelen. V Čechách je v omezeném množství vyráběla pouze jediná firma v Náměšti nad Oslavou – a nádhernými barvami rozhodně nehýřily. Jiřího F. Grunda tato myšlenka zaujala. Manželé společně odcestovali do zahraničí, kde jednu předložku koupili a doma ji potom prozkoumali do poslední nitky.
První předložka je na světě
Při důkladném zkoumání zjistili, že předložka je vyrobená technologií, kterou neznají. Ani to je nedokázalo zastavit. Jiří F. Grund se vypravil do Náměště nad Oslavou a v místním závodě si na živnostenský list zapůjčil jejich všívací stroj. Prvních pár měsíců podnikání tak strávil snahou uvést stroj do provozu. Když se to podařilo a Jiří metodou pokus–omyl vyrobil první proužek všité příze, celá rodina se zaradovala. První předložka, která nesla příjmení GRUND, byla na světě. Prázdná ložnice po prarodičích v Jiřího rodné chaloupce se stala první dílnou, garáž skladem a zahrada sušírnou.
Od známých do neznáma
Prvními zákazníky byli přátelé a známí – ale bylo jasné, že to tak nemůže zůstat navždy. Otázkou bylo, jak oslovit další zákazníky? Grundovi naložili vyrobené předložky a vyrazili do pražské Holešovické tržnice. Po cestě sice poztráceli pár součástek ke stánku, ale nakonec ho úspěšně postavili – hned vedle prodejce růžových porcelánových prasátek, která přitahovala davy. A ta přinesla štěstí i jim. Prodali svých prvních 13 předložek. Ale jak pokračovat dál? Pomohla náhoda – známá paní Grundové se zmínila, že zboží nakupuje i obchodní dům Kotva. A právě tam získala rodina svou první velkou zakázku: rovnou na 300 kusů.
Do výroby se zapojil úplně každý. Jiří F. Grund měl na starosti starý všívací stroj, který si často dělal, co chtěl. Sotva náctiletí synové Jiří a Jan natírali koberečky latexovou vrstvou a sušili je na zahradě. Paní Grundová na všechno dohlížela a všechny organizovala. Koupelnové předložky se ukázaly jako šťastná volba. Daly se totiž vyrábět ve velkém i v malém. V malém si to rodina vyzkoušela v začátcích podnikání. To velké mělo teprve přijít.